top of page

 

12. února 2025

LOVENÍ ZVĚŘE aneb CO SE ZA TÍM SKRÝVÁ?

 

      Mám doma fenku Cartu, která loví zvěř. Tedy přesněji řečeno, lovila by, kdyby měla tu možnost. Neumožňuju jí to mimo jiné  právě proto, abych nepodporovala toto chování. Hlavně však respektuju ostatní živé tvory, v jejichž teritoriu se pohybujeme.

      Když jsem s kynologií začínala, měla jsem za to, že pokud pes loví zvěř, nemám zkrátka dobře natrénované přivolání. Tohle byl jeden z mých hlubokých omylů.

 

     🍀Za slovním spojením „pes loví zvěř“ se většinou skrývá další a další souvislost, která může být u každého psíka jiná. Tím, že se podíváte pod povrch a prozkoumáte tyto souvislosti, získáte mnoho cenných informací o vašem psovi, a následně můžete být úspěšnější, pokud začnete lovení řešit

     🍀Pojďme tedy poodkrýt hlubší vrstvy.

     🐕Jedna z mých dalších fenek (Audrey) také několikrát utekla za srnou. Tehdy jsem ještě neměla dost zkušeností a upřímně řečeno zpočátku jsem na tom ani nijak cíleně nepracovala. Když jsem ale začala hledat pozadí onoho lovení, zjistila jsem, že Audrey velmi baví utéct za zvěří, ale že pokud jsem pro ni dostatečně zajímavá nebo pokud zvěř vidím dřív než ona, pak se nám situaci povede zvládnout, Audrey dostane svou odměnu a je schopná se na vzdalující se zvěř dívat, případně se podívat na mě, když ji oslovím.

      🐕Zcela jiná situace je u Carty. Ta měla odmala tendenci hodně kontrolovat prostředí kolem sebe a tím pádem méně vnímat mě. Přestože na tom stále pracujeme, ta tendence zůstává. Nemusí ani zvěř vidět, stačí pachy nebo prostředí, ve kterém si není moc jistá, a přestává mě vnímat. V tu chvíli není schopná se ani otočit, když ji volám. Přesně v těchto situacích může STOP pozice (zastavení na dálku neboli forma sebekontroly) zafungovat mnohem lépe než samotné přivolání.

      🍀Zatímco s Audrey jsem začala více pilovat přivolání, vymýšlím pro ni různé formy odměny za to, že přijde, a hodně se v tréninku věnuju generalizaci, s Cartou pracuju více na její pozornosti vzhledem ke mně, na její sebekontrole a na tom, aby se cítila bezpečně v různých situacích. Když ji totiž pozoruju, jak se chová např. v přítomnosti naší kočky, vidím i tady určitou nejistotu a obezřetnost. Kočka Tuli začala domů chodit až poslední dobou, Carta ji tedy nezná úplně odmala.

     🍀Na Cartě prostě vidím mix emocí. Samozřejmě obrovskou roli hraje kořistnický pud a to, že situaci není schopná zvládnout emočně (proto ta práce se sebekontrolou).

      Přestože práce s tímto chováním je občas frustrující, převládá u mě úžas nad tím, jak to má každý pes trochu jinak a jak moc zajímavé může být zohlednit to v tréninku. Nezapomínejme na to, že pocit bezpečí je pro psa jedna z nejdůležitějších věcí a že pokud ho pes nemá, může nám to ztížit jakýkoli společný trénink.

      Řešení nežádoucího lovení tedy za mě není jen o přivolání, i když to je samozřejmě jedna z nejdůležitějších dovedností, které bychom měli psa naučit. Zjednodušeně řečeno…při řešení nežádoucího lovení mixuju následující:

     🍁přivolání 

     🍁sebekontrolu   

     🍁lovecké hry, které přichází ode mě   

     🍁další vychytávky, které tvořím psovi na míru.

       Trénink by měl být poskládaný psovi na míru, kombinuju předchozí techniky s ohledem na psa, aktuální situaci a stupeň pokročilosti. Držím palce, at se tréninky daří a vy se posunujete vpřed 😊

        

 

 

koncentrace.jpg

Více článků na podobná témata najdete zde...

 © 2025 AURINKO

bottom of page